Środki ochrony osobistej dla służb z terenu Powiatu Lubartowskiego PDF Drukuj
Środa, 01 Kwiecień 2020 12:25

Od początku wybuchu epidemii w Polsce, Starosta Lubartowski jest w ciągłym kontakcie ze wszystkimi służbami medycznymi i mundurowymi oraz wspiera ich działania. Starostwo Powiatowe w Lubartowie zakupuje oraz przekazuje służbom z terenu Powiatu Lubartowskiego środki ochrony osobistej. Wśród rozdysponowywanych rzeczy znajdują się m.in. środki do dezynfekcji, okulary, kombinezony i maseczki ochronne. Służy to zapewnieniu bezpieczeństwa pracowników i mieszkańców. W związku z licznymi telefonami i pytaniami mieszkańców oraz przedsiębiorców kierowanymi do Starosty, a także Dyrektora SPZOZ w Lubartowie, dotyczącymi możliwości udzielenia wsparcia dla szpitala w trakcje pandemii, Dyrektor szpitala wyszła z inicjatywą i zwróciła się z apelem o pomoc. Starosta Lubartowski - Ewa Zybała, chcąc rozpropagować akcję wśród społeczeństwa zadeklarowała na antenie Telewizji Lublin, że Starostwo Powiatowe w Lubartowie przekaże na potrzeby szpitala drugie tyle środków, ile uda się zebrać podczas trwania dobrowolnej zbiórki.

Warto podkreślić, że sytuacja w jakiej znalazł się m.in. lubartowski szpital jest trudna i może budzić obawy społeczeństwa, jednak z podobnymi problemami obecnie borykają się prawie wszystkie szpitale nie tylko w kraju, ale i na świecie. Nie zmienia to jednak faktu, że obecnie każda pomoc jest bardzo potrzebna, a każdy z nas może dodatkowo przyczynić się do odciążenia pracowników służby zdrowia przestrzegając zaleceń Ministerstwa Zdrowia. Pozostając w domu i ograniczając nasze codzienne przemieszczanie do minimum jesteśmy w stanie zmniejszyć prawdopodobieństwo przenoszenia się wirusa, a co za tym idzie nadal uniknąć nagłego lawinowego wzrostu zachorowań na COVID 19. W przeciwnym razie może dojść do sytuacji jaka ma obecnie miejsce we Włoszech lub Hiszpanii, w której to możliwości systemu zdrowia zostaną przekroczone, a lekarze będą zmuszeni podejmować trudne decyzje odnośnie tego czyje życie mają ratować. Nie dopuśćmy żeby do tego doszło i stosujmy się do obowiązujących nakazów. Pomyślmy o swoim zdrowiu, naszych bliskich i przyjaciół. Pamiętajmy że w czasie epidemii każdy z nas nieświadomie może być nosicielem koronawirusa i stwarzać realne zagrożenie dla życia innych.