Nowa jakość kształcenia w RCEZ PDF Drukuj
Wpisany przez Krzysztof Onyszko
Wtorek, 03 Styczeń 2012 13:01

Tych, którzy już myślą o wyborze szkoły średniej na pewno zainteresuje fakt, że Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej znacznie poszerzyło swoją bazę dydaktyczną. O nowych zakupach i ich zastosowaniu można przeczytać poniżej.

Dynamicznie rozwijający się rynek pracy potrzebuje wyszkolonych i kompetentnych operatorów i programistów maszyn sterowanych numerycznie, pracujących na rozwiązaniach technologicznych wykorzystywanych obecnie w przemyśle. Stąd też zakup plotera frezującego DIGIMA VIC VR-900 wraz z oprogramowaniem. Jest to obrabiarka CNC (Computer Numerical Control komputerowe sterowanie numeryczne/cyfrowe), urządzenie służące do pracy z dużymi płaskimi powierzchniami, mogące m.in. nanosić obrazy, wycinać wzory, grawerować w drewnie, materiałach drewnopodobnych i drewnopochodnych, tworzywach sztucznych i metalach kolorowych. Od nowego semestru pracować i doskonalić się na tym urządzeniu będą uczniowie niektórych klas zasadniczej szkoły zawodowej oraz uczniowie technikum mechanicznego.
Wkrótce uruchomiona zostanie nowa pracownia układów sterowania ze sterownikami PLC, wyposażona w nowoczesne generatory funkcyjne, multimetry cyfrowe,  oscyloskopy cyfrowe, systemy mikroprocesorowe z wyposażeniem.  PLC (Programowalny Sterownik Logiczny) jest to uniwersalne urządzenie, które po zaprogramowaniu potrafi z ogromną precyzją kontrolować pracę wielu urządzeń, a nawet całych procesów przemysłowych, zapewniając ich niezawodność, pełną kontrolę parametrów i szerokie możliwości diagnostyki w przypadku awarii.  Sterowniki PLC znajdują zastosowanie prawie we wszystkich gałęziach przemysłu. Potrafią wykonywać zadania zaczynając od włączania i wyłączania różnych urządzeń, a kończąc na sterowaniu w skomplikowanych układach.
Warsztaty szkolne pozyskały rusztowanie przejezdne Krause Pro Tec wys. rob. 6,3 m. Zakup ten ułatwi i usprawni wykonywanie prac  na wysokościach. W klasach o profilu murarz, technolog robót wykończeniowych w budownictwie, elektromechanik, elektryk, technik budownictwa zdecydowanie podniesie się bezpieczeństwo pracy. Wpłynie to także na konkurencyjność warsztatów szkolnych przy  wykonywaniu prac zleconych np. malarskich, elektrycznych, wykończeniowych w środowisku lokalnym.
Zakupiono także tablicę interaktywną SMART Board serii 600. Jest to najwyższej klasy urządzenie, które ułatwia przeprowadzanie dynamicznych zajęć. Nauczyciel może prezentować materiał wykorzystując duże, żywe obrazy. Uczniowie mogą przesuwać litery, liczby, słowa i obrazy przy pomocy palców lub specjalnych pisaków. Wykorzystanie tablicy interaktywnej wraz z bogatym oprogramowaniem, wysokiej klasy projektorem i systemem nagłośnienia zwiększa możliwości nauczania i uczenia się. Wykorzystanie plików multimedialnych sprawi, że lekcje staną się ciekawym doświadczeniem.
Ostatnio halę sportową RCEZ wyposażono w elektroniczną tablicę pomiarową wyników rozgrywek. Tablica ta obsługuje osiem podstawowych gier stałych: koszykówka FIBA, siatkówka, piłka ręczna, koszykówka NBA, tenis ziemny, halowa piłka nożna, unihokej. Posiada również funkcję stoper z dokładnością do 0,01sek. Na tablicy można wyświetlić nazwy drużyn, szkół lub sponsorów. Wszystkie te urządzenia obsługuje sterownik. Tablica pozwoli na profesjonalne organizowanie oraz sędziowanie zawodów sportowych różnych szczebli.
Szkolne pracownie otrzymały również nowoczesne zestawy multimedialne. Zestaw multimedialny to gotowy do pracy komplet urządzeń, w skład którego wchodzi notebook i wysokiej klasy projektor z ekranem. Nowe zestawy uatrakcyjnią lekcje i zwiększą aktywność uczniów.
Wzbogacenie bazy dydaktycznej było możliwe dzięki wsparciu organu prowadzącego szkołę – Powiatowi Lubartowskiemu.