Znamy laureata VIII edycji konkursu „Zaradny, innowacyjny, przedsiębiorczy” PDF Drukuj
Piątek, 20 Listopad 2015 10:09
POLANA sp. z o.o. Ekologiczna Plantacja Borówki Amerykańskiej w Ochoży została laureatem VIII edycji konkursu „Zaradny, innowacyjny, przedsiębiorczy”. Honorową nagrodę - statuetkę Złotego Lamparta - z rąk Starosty Lubartowskiego Fryderyka Puły odebrał, w trakcie uroczystej gali, dyrektor techniczny firmy Polana sp. z o.o. Paweł Wawryszczuk.

W tegorocznej edycji Konkursu o Nagrodę Złotego Lamparta ubiegało się sześć firm z naszego powiatu. Nagroda jest wyróżnieniem dla przedsiębiorców, producentów rolnych, producentów żywności, którzy w znaczący sposób przyczyniają się do rozwoju gospodarczego oraz promocji powiatu lubartowskiego. W trakcie gali rozdania nagród prezentację na temat „Z Polski w świat – nowoczesny system wsparcia inwestorów i eksporterów na przykładzie działań Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego” przedstawił kierownik Oddziału Promocji Handlu i Inwestycji Departamentu Gospodarki i Współpracy Zagranicznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego – Mariusz Rudzki. Zaproszeni goście mieli również okazję wysłuchać recitalu wychowanków Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Lubartowie.

W VIII edycji Konkursu nominowani byli:

POLANA sp. z o.o. Ekologiczna Plantacja Borówki Amerykańskiej w Ochoży 3 (gm. Uścimów) – istnieje od 1998 r., specjalizuje się w produkcji i sprzedaży owoców borówki amerykańskiej. Zajmuje 226 ha gruntów rolnych i jest największą plantacją borówki organicznej na świecie. Produkcja owoców borówki w roku 2015 z plantacji w Ochoży wyniosła 800 ton, w sezonie zatrudnionych było 1500 osób, a po sezonie pielęgnacją plantacji zajmuje się od 40 do 100 pracowników. W bezpośrednim sąsiedztwie plantacji wybudowana została nowoczesna sortownia i chłodnia, dzięki którym sortowanie, pakowanie i przechowywanie owoców odbywa się na najwyższym poziomie i spełnia wymogi rynku europejskiego.

SOLBET Lubartów S.A. z siedzibą w Lubartowie przy ul. Nowodworskiej 18 - to jeden z najstarszych, polskich zakładów produkujących drobnowymiarowe elementy ścienne z autoklawizowanego betonu komórkowego. Zakład działa nieprzerwanie od 1960 roku. Od początku funkcjonowania odznacza się dużą innowacyjnością wdrażanych rozwiązań technicznych i technologicznych w produkcji. W swojej działalności kieruje się dbałością o klientów, pracowników i środowisko. Rok 2015 jest bardzo korzystny dla zakładu zarówno pod względem ilości wyprodukowanego betonu komórkowego jak i sprzedaży. Do końca października wyprodukowano 220 000m3 betonu komórkowego, planuje się że do końca roku ilość ta przekroczy 250 000 m3. Obrazowo można przyjąć, że taka ilość materiałów pozwoli na wybudowanie 2500 nowych domów jednorodzinnych średniej wielkości.

STOLMICH Zbigniew Nakonieczny, Kazimierz Litwinek z siedzibą w Michowie przy ul. Składowskiej 19 - istnieje od 1994 r. od początku zajmuje się produkcją okien i drzwi z drewna sosnowego, mahoniowego lub dębowego. Firma stosuje nowe materiały i technologie, pracuje na centrach obróbczych nowej generacji. Dzięki różnorodności profili okiennych i drzwiowych firma jest w stanie wykonać każdą stolarkę zarówno tradycyjną jak i nowoczesną, o dowolnym kształcie, wymiarze oraz kolorze. Wykonuje stolarkę zarówno do budynków zabytkowych jak i użyteczności publicznej, obiektów sakralnych, budownictwa wielorodzinnego oraz jednorodzinnego na indywidualne zamówienia. Swoje wyroby eksportuje na rynki europejskie, m.in. do Włoch, Francji czy Niemiec.

TINEN s. c. Paweł Matyjaszczyk, Marek Jaśkowiak z siedzibą w Ostrowie Lubelskim przy ul. Lubelskiej 30 - powstała w 2015 roku i rozwinęła się na bazie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością o tej samej nazwie. Zajmuje się produkcją innowacyjnych wtyczek, które posiadają wypychacz umożliwiający wyciąganie ich jedną ręką bez obciążenia gniazda. Firma produkuje wtyczki o różnych zakończeniach: z gniazdem lub bez, zakończenia do podłączeń z innymi urządzeniami oraz samodzielnego montażu. Produkty firmy TINEN s.c. cieszą się ogromnym zainteresowaniem w kraju i za granicą, posiadają wiele pozytywnych opinii użytkowników.

Usługi Transportowe Przewóz Osób Jerzy Kostrzewa z siedzibą w Ostrówku Kolonii 23 A - firma została założona w 1997 roku jako przedsiębiorstwo transportowe świadczące usługi przewozowe dla osób indywidualnych, firm prywatnych, państwowych, szkół i biur podróży. Systematycznie rozbudowuje flotę o nowe pojazdy, zatrudnia wykwalifikowaną kadrę pracowników, uruchamia nowe linie komunikacyjne. W 2005 roku właściciel poszerzył zakres działalności firmy o sprzedaż paliw płynnych, jak również uruchomił rozlewnię gazu propan–butan. Zakład Produkcyjno-Usługowy.

PRO-AGRO Grzegorz Malinowski z siedzibą w miejscowości Rozkopaczew 27 A - firma założona w 1994 roku, obecnie produkuje elementy palet EURO, świadczy usługi transportowe rzeczy i surowca drzewnego, a w ostatnim czasie uruchomiono nowy kierunek produkcji – budowę małej architektury drewnianej.

POLANA sp. z o.o. Ekologiczna Plantacja Borówki Amerykańskiej:

Tekst: A. Waśniowska
Foto: J. Piekarczyk